data umieszczenia |2011-11-24|

Wycieczka przyrodniczo ornitologiczna z Lipnicy Wielkiej na Orawę-Czarną




23 listopada 2011 roku zorganizowano wycieczkę przyrodniczo ornitologiczną z Lipnicy Wielkiej na Orawę - Czarna Orawa Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk "Czarna Orawa" (PLH 120002) dla 14 osób z Zespołu Szkół w Lipnicy Wielkiej.

Przygotowana trasa wycieczki prowadziła przez szeroka i wywłaszczoną dolinę Czarnej Orawy we wsi Lipnica Wielka. Wśród uczestników wycieczki znaleźli się przede wszystkim uczniowie pobliskiego zespołu szkół. Głównie przez grupę penetrowany był odcinek ujściowy rzeki do Jeziora Orawskiego, gdzie spodziewano się zobaczyć, pomimo późnej pory roku jeszcze kilka ciekawych gatunków ptaków. Wycieczka rozpoczęła się pod szkołą, gdzie powitano uczestników i zapoznano z zadaniami i celami projektu "Ochrona zagrożonych gatunków ptaków w Karpatach Zachodnich" oraz źródłem finansowania przedsięwzięcia. Po przejściu na tereny otwarte wręczono uczestnikom lornetki (po jednej na dwie osoby) i przeprowadzono krótki kurs obsługi sprzętu optycznego. Pomimo, iż wielu z nich posiadało w domu lornetki, nie znali oni nazw poszczególnych części, ani stosowanych oznakowań powiększeń. Ponieważ wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna rozpoczynała się w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań, zajęcia zaczęły się od przypomnienia gatunków ptaków, które często towarzyszą ludzkim osadom. Uczestnicy wymieniali znane gatunki ptaków i przy pomocy rozdanych przewodników do oznaczania ptaków znajdowali ich prawidłowe nazwy. Ornitolog zwrócił także uwagę na gniazda i ich budowę. Naturalna pomocą dydaktyczną stało się gniazdo bociana białego na trasie wycieczki. Kolejny przystanek na trasie wycieczki wyznaczył srokosz, siedzący na gałęzi krzewu na miedzy. Nieco później udało się zaobserwować myszołowa, który początkowo spokojnie siedział na wierzchołku drzewa, po czym wzniósł się w powietrze. Przy okazji obserwacji sójki podkreślono rolę śpiewu ptaków, zarówno, jako sposobu komunikacji wśród nich, jak i swego rodzaju identyfikatora gatunku dla ornitologa. Obszar Czarnej Orawy to teren uznany za obszar ochrony siedlisk, jednak i tu wskazać można na gatunki rzadkie z punktu widzenia naturowych przepisów unijnych.

Przechodząc ścieżkami między rozległymi połaciami łąk w dolinie Czarnej Orawy omówione zostały takie gatunki jak derkacz czy przepiórka. Szczególną uwagę zwrócono na zachowanie tego pierwszego. Wydawany przez niego dźwięk, jako charakterystyczny, po kilku próbach, umiał naśladować każdy uczestnik zajęć. Dalsza trasa wycieczki prowadziła przez niewielkie torfowisko, gdzie zwrócono uwagę na rolę mszaków w budowie tych układów. Wspomniano także, że Czarna Orawa jest miejscem bytowania m.in. dwóch gatunków mionogów, brzany oraz głowacza białopłetwego. Jednak ochrona tego terenu jest bardzo ważna, bowiem to właśnie tu zatrzymuje się na odpoczynek wiele ptaków migrujących. Szczególnie istotne jest utrzymanie właściwej czystości wód, a także struktury i szerokości koryta rzecznego, drożności oraz właściwego składu florystycznego na brzegach rzeki.

Kolejnym etapem było przejście nad samą Czarną Orawę. Nad rzeką udało zobaczyć się parę łabędzia niemego oraz gniazda jednej z jaskółek brzegówki wydrążone w urwistej ścianie tuz nad nurtem rzeki. Uczestnicy obserwowali także przez lornetki parę kaczek krzyżówek, która zerwała się do lotu z zarośli nadrzecznych.

Podczas wycieczki zadbano, aby uczestnicy mieli możliwość obejrzeć omawiane gatunki wertując karty książek. Pomocą służyły także przygotowane i wydrukowane dla każdej z osób opisy gatunków ptaków bytujących na tym terenie oraz wybranych gatunków rzadkich, wymienionych w Załączniku do Dyrektywy Ptasiej.

Podczas wycieczki uznane przez ornitologa najistotniejsze informacje powtarzane były kilkakrotnie, tak, aby uczestnicy mieli możliwość ich zapamiętania. Pod koniec wędrówki zorganizowano mini-konkurs ornitologiczny.

Uczestnicy wycieczki zostali zaproszenia na ciepły poczęstunek do pobliskiej restauracji "Pasieka" w Jabłonce. Podczas przejazdu do Jabłonki zwrócono uczestnikom uwagę na konieczność objęcia ochroną nie tylko ptaków, ale i siedlisk, w których żyją oraz na bardzo roztropne i przemyślane sposoby gospodarowania na terenach ochronnych. Ostatnim punktem wycieczki było wręczenie nagród za udział w konkursie. Sześciu uczestników wycieczki, którzy wykazali się swymi wiadomościami nagrodzono książkami ornitologicznymi. Były wśród nich przewodniki do oznaczania ptaków, atlas oraz ptasi kalendarz na rok 2012. Pozostali uczestnicy zostali obdarowani drewnianymi ptaszkami, które powstały w pracowni zabawkarskiej w Stryszawie. Przypomniano także o konkursie i zachęcono do udziału w nim.





----------========== ||| ==========----------



Zobacz wszystkie aktualności
2005 - 2024 © Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych.

Kopiowanie, modyfikowanie, wykorzystywanie i dystrybucja treści, zdjęć i rysunków zawartych na stronach serwisu "www.ptakikarpat.eco.pl"
dozwolona wyłącznie za zgodą Fundacji i autorów zdjęć oraz rysunków.