data umieszczenia |2011-11-14|

Obóz pn. "Tajemnice ptasich wędrówek"
W dniach 10-13 listopada 2011 odbył się obóz pn. "Tajemnice ptasich wędrówek" nad Zalewem Klimkówka w Beskidzie Niskiem, skierowany do przyrodników oraz miłośników ptaków. Obóz miał na celu przedstawienie jego uczestnikom idei projektu pn. "Ochrona zagrożonych gatunków w Karpatach Zachodnich" współfinansowanego przez UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013, ukazanie możliwości uczestniczenia w nim, jako wolontariuszy, a także zdobycie konkretnej wiedzy na temat idei obrączkowania ptaków, metod ich chwytania znakowania oraz badań z tym związanych.

Pierwszy dzień obejmował głównie część wykładową, a także pokaz prawidłowego umiejscawiania i rozstawiania sieci ornitologicznych. W przerwach między wykładami prowadzono również obserwacje ptaków, wraz z nauką ich rozpoznawania. Dotyczyło to szczególnie grupy ptaków szponiastych, które w tym czasie odbywały jesienną wędrówkę.

Wieczorem zorganizowano pokaz diaporam i filmów przyrodniczych. Kolejne 2 dni obejmowały praktyczny pokaz chwytania i znakowania ptaków, ich obserwacje terenowe, a także pokaz metod wyszukiwania gniazd otwartych ptaków i dziupli. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz treeclimbingu, metody pozwalającej wspinać się na drzewa w sposób bezpieczny, który również nie powoduje uszkodzeń przy tradycyjnym wchodzeniu na drzewa z wykorzystaniem drzewołazów. W obozie uczestniczyła bardzo różnorodna grupa osób. Byli to zarówno ornitolodzy-amatorzy oraz zawodowcy, jak i osoby pracujące, na co dzień w parkach narodowych, lasach państwowych, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

----------========== ||| ==========----------Zobacz wszystkie aktualności
2005 - 2021 © Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych.

Kopiowanie, modyfikowanie, wykorzystywanie i dystrybucja treści, zdjęć i rysunków zawartych na stronach serwisu "www.ptakikarpat.eco.pl"
dozwolona wyłącznie za zgodą Fundacji i autorów zdjęć oraz rysunków.